تخفیف ها و جدیدترین محصولات مراکز خرید و مجتمع های تجاری کشور

تخفیف ها و جدیدترین محصولات مراکز خرید و مجتمع های تجاری کشور

مراکز تجاری دائمی

5/5
مقدمه

مراکز تجاری دائمی یکی از مهم‌ترین اهرم‌های توسعه صادرات است . با توسعه مراکز تجاری دائمی مراکز مانند نمایندگانی هستند که در خارج از کشور در راستای اهداف و سیاست‌های بازرگانی گام بردارند .
ملت‌های خارجی برندهای ایرانی را با فعالیت‌های آن‌ها در مراکز خرید بزرگ شناسایی می‌کنند از این توسعه این مراکز باعث معرفی کالا و برندهای ایرانی و فعالیت برندها در مراکز تجاری بین‌المللی را فراهم می‌کند .

تعریف مراکز تجاری دائمی


مراکز تجاری دائمی مکان بازرگانی و اقتصادی است که توسط تشکل‌های صادراتی ، خصوصی یا تعاونی در کشورهای هدف ایجاد و یا راه‌اندازی می‌شود و با استفاده از نیروهای متخصص بومی یا غیربومی خدمات تجاری لازم جهت تسهیل و پشتیبانی از روند صادرات محصولات ایرانی در کلیه موارد از قبیل امور تحقیقاتی مشاوره‌ای سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی و تأسیس دفاتر تجاری و سایر خدمات تجاری را فراهم می‌آورد .

اهداف مراکز تجاری دائمی


هدف اصلی از ایجاد مراکز تجاری دائمی، ایجاد کانال‌های مؤثر و کارا در ارائه خدمات تجاری به صادرکنندگان به‌منظور حمایت از روند صادرات محصولات ایرانی می‌باشد.
شمول این خدمات دربرگیرنده طیف وسیعی از خدمات ازجمله امور تحقیقاتی، مشاوره‌ای، در راستای قوانین تجارت بین‌المللی و رویه‌های آن، سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و انواع فرصت‌های تجاری، ارائه اطلاعات در خصوص آخرین شاخص‌ها و روندهای اقتصادی، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری، مساعدت به صادرکنندگان در فازهای مختلف مبادلات تجاری و درنهایت کمک به بازرگانان به‌منظور معرفی و شناسایی محصولاتشان به بازارهای هدف در کنار ارتقاء و بهبود تولیدات ایرانی می‌باشد.
بررسی مفهومی مراکز تجاری دائمی
مراکز تجاری دائمی مجموعه‌ای است غیرانتفاعی که به‌منظور توسعه روابط تجاری در بازار کشورهای هدف تأسیس‌شده تا از این رهگذر با شناخت مناسب‌تر بازار هدف و کاهش هزینه‌های متعارف بازاریابی، موجبات افزایش توان رقابتی کالا و خدمات بنگاه‌های اقتصادی را به‌طور مستمر فراهم نماید. این مرکز همچنین با هدایت و نظارت، موجبات کاهش آسیب‌های احتمالی برای بنگاه‌های مشارکت‌کننده می‌گردد. مسئولیت نظارت بر مراکز تجاری دائمی در خارج از کشور بر عهده شورای عالی نظارت، که شامل نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، اتاق تعاون است، می‌باشد.

اهداف، وظایف مراکز تجاری


مهم‌ترین اهداف و وظایف مراکز تجاری به شرح زیر می‌باشد:
1. الف) ایجاد زمینه برای بازار سازی، انتقال تکنولوژی و همکاری بلندمدت تجاری صنعتی بین دو کشور و یا الف کشورهای ثالث . ب) عرضه مستقیم کالا و خدمات در بازارهای هدف به‌منظور افزایش توان رقابتی کالاها و خدمات ایرانی در قیاس با کالاهای مشابه دیگر کشورها
2. کمک به ایجاد اشتغال و خلق فرصت‌های جدید
3. شناسایی بهینه عوامل مؤثر در بازارهای هدف توسط تشکیلات جامع و کارا
4. جذب درآمدهای ارزی از محل صادرات کالاها و خدمات ایران به بازارهای هدف؛
5. معرفی ایران جهت جذب سرمایه‌گذاران و جلب مشارکت‌کنندگان از خارج؛
6. حمایت تجار و صاحبان صنایع از آسیب‌های تجاری و غیره و به حداقل رساندن این آسیب‌ها با هدایت و حمایت مستمر از این مراکز؛
7. کاهش هزینه‌های بازاریابی، تبلیغات، هزینه‌های مالیاتی، گمرکی، هزینه حمل‌ونقل و هزینه اقامت در کشورهای هدف؛
8. دسترسی به مواد اولیه، واسطه‌ای و ماشین‌آلات موردنیاز صنایع کشور با اولویت به صنایع صادراتی در این بازارها باقیمت‌های مناسب و رقابتی؛
9. جلوگیری از رقابت‌های مخرب و فعالیت‌های موازی مؤسسات و سازمان‌های کشور؛
10. کمک به افزایش کارایی مؤسسات تولیدی و خدماتی کشور با هدایت و نظارت مستمر و یکپارچه و سازمان‌دهی شده
11. انتقال فرصت‌های تجاری، سرمایه‌گذاری و مناقصات بین‌المللی در بازار هدف به فعالان اقتصادی در داخل کشور
12. ارائه اطلاعات اقتصادی و تجاری به مشارکت‌کنندگان و بهره‌برداران در مراکز تجاری و نیز اطلاع‌رسانی حرفه‌ای به‌منظور معرفی امکانات توانایی‌های صنعتی کشور و اخذ اطلاعات موردنیاز و تلاش در جهت ایجاد تماس‌های مؤثر رو در رو برای اعضای مرکز
13. کمک به رفع مناقشات و اختلافات تجاری حادث شده در مرکز توسط کمیته ی منتخب حقوقی و داوری
14. کلیه اقلام عرضه‌شده توسط اعضای مقیم در مرکز تجاری، که بایستی در ایران یا با همکاری مشترک طرف ایرانی تولیدشده باشد.

ضرورت ایجاد مراکز تجاری دائمی )چرا مجتمع‌های تجاری ؟!)

دستیابی به بازارهای گسترده و موفقیت تجاری مستلزم حرکت به‌سوی اقتصاد باز،به‌کارگیری استراتژی‌های بازاریابی و نگاه مدبرانه به نیازها و خواسته‌های مشتریان گوناگون در بازارهای مختلف می‌باشد براین اساس ایجاد مراکز تجاری دائمی جنبه مهمی از توسعه بازارها محسوب می‌شود و این فرصت را به صادرکنندگان می‌دهد که ضمن معرفی تولیدات و خدمات مشتریان بالقوه خود را شناسایی کنند. مراکز تجاری همچنین می‌تواند به‌عنوان یکی از ابزارهای اصلی اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های مبادلاتی محسوب شوند. مراکز تجاری دائمی نقش یک رسانه را نیز ایفا می‌کند که در آن صادرکننده با در اختیار گرفتن مکان خاص و با ارائه محصول خود به کسب اطلاعات نیز می‌پردازد این اطلاعات درواقع به آن‌ها کمک شایانی در جذب مشتریان و بهبود مناسبات با آن‌ها را می‌کند. بنابراین مراکز تجاری دائمی مکانی است که توانمندی‌ها و پیشرفت‌های تولیدی و تجاری یک کشور ارائه می‌گردد. درعین‌حال به افزایش سطح اطلاعات و دانش علمی و فنی صادرکنندگان نیز منجر می‌گردد، به عبارت بهتر نیز می‌توان بیان کرد، ایجاد چنین مراکزی به، تقویت و تسهیل ارتباطات تجاری و رونق مبادلات، افزایش سهم بازار ، معرفی کالاهای جدید، کسب شهرت و اعتبار، اخذ سفارش‌های کلان برای آینده، جمع‌آوری نقدینگی، برقراری ارتباط با مصرف‌کنندگان خارج از مرزها، ایجاد یک ذهنیت مثبت و قوی در مورد بنگاه یا محصول، القای یک طرز فکر یا اندیشه در مصرف‌کننده خارجی، پیدا کردن پیمانکاران و تأمین‌کنندگان مواد اولیه، شناسایی و ارزیابی رقبا، ملاقات با خریداران و تهیه یک بانک اطلاعاتی باارزش به‌منظور برنامه‌ریزی اصولی برای تولید و … می‌انجامد.