همه چیز در مورد جواهرات

5/5

طلا چیست ؟ خواص و کاربرد آن

طلا فلزی است که از قدیم شناخته‌شده، دارای رنگ زرد بسیار زیباست. فلزی است که به‌خوبی قابلیت پرداخت‌کاری دارد و قابلیت انبساط آن آن‌چنان بالا است که یک بسته 10000 تایی ورقه طلا می‌تواند فقط 1mm ضخامت داشته باشد. دمای ذوب طلا تا آن اندازه است که می‌توان آن را با شعله گاز شهری ذوب نمود.قابلیت هدایت گرما و الکتریسیته آن کمتر از نقره و مس می‌باشد.

طلا عملاً در هوا ،رطوبت و اسیدها پایدار است و تنها چیزی که می‌تواند طلا را حل کند تیزاب سلطانی است.به‌سختی وارد یک واکنش شیمیایی می‌شود. این فلز به دلیل قیمت بالا، به خاطر بهبود سختی،استحکام و خواص مصرفی و همچنین تغییر رنگ و کاهش نقطه ذوبش به‌صورت آلیاژ مورداستفاده قرار می‌گیرد. آلیاژهای معمولی طلای قرمزرنگ از طلا ، نقره و مس تشکیل‌شده است.

تاریخچه طلا

استفاده از جواهرآلات در قرون‌وسطی در اروپا رواج پیدا کرد. در آن دوران خانواده‌های سلطنتی و اشراف لباس‌هایی از جنس طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی بر تن داشتند، رده‌های پایین‌تر جامعه هم لباس‌هایی از جنس فلزات پایه مانند مس و یا ترکیبی از قلع و سرب بر تن داشتند.

طلا یکی از محبوب‌ترین فلزات در جهان به شمار می‌رود و استفاده از آن از زمان‌های قدیم رایج بوده است. یک قطعه جواهر ساخته‌شده توسط طلا، از ماندگاری و دوام بسیار زیادی برخوردار است و اگر از شیوه‌های صحیح نگهداری طلا استفاده شود؛ این موجب طول عمر بیشتر این فلز می‌گردد. طلا یک فلز ضد حساسیت است و یکی از جواهرات بسیار ارزشمند برای افرادی است که از آلرژی و ناراحتی‌های پوستی رنج می‌برند. هم‌چنین استفاده از طلا به‌عنوان یک سرمایه برای زندگی به شمار می‌رود؛ زیرا این فلز ارزشمند در طول سال‌ها از افزایش قیمت برخوردار بوده است و این روند همواره ادامه خواهد داشت.

برای خرید یک طلای مرغوب و باکیفیت بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

با استانداردهای خلوص طلا آشنا شوید: ارزش طلا توسط خلوص آن تعیین می‌گردد. درواقع هر چه طلا از خلوص بیشتری برخوردار باشد، ارزش آن بیشتر است و از قیمت بالاتری برخوردار است. طلای خالص دارای عیار 24 می‌باشد. درواقع طلای 24 عیار، یک طلای %100 خالص است.

عیار طلای موردنظر خود را مشخص کنید:

هرچه طلا از عیار بالاتری برخوردار باشد درواقع خلوص بیشتری دارد و قیمت آن نیز بالاتر است. حال شما برای خرید طلای موردنظر باید متناسب با نوع نیاز خود طلایی با عیار مناسب را برای خود تهیه کنید؛ زیرا طلای 24 عیار بسیار نرم است و احتمال ابتلا به آلرژی و حساسیت نیز در استفاده از این نوع طلاها وجود دارد.

به همین دلیل اگر شما قصد دارید از طلا و جواهرات خود به مدت طولانی در روز استفاده کنید بهتر است از طلایی با عیار 18 استفاده کنید که هم از دوام بیشتری برخوردار باشد و هم برای پوست شما آلرژی ایجاد نکند.

تاریخچه جواهری سازی

جواهرسازی هنری مدرن که ریشه در ایران باستان دارد .جواهرسازی هنری است که نیاکان و اجداد ما به آن علاقه فراوانی داشتند. درگذشته مردم ایران‌زمین به زرگری و جواهرسازی علاقه بسیاری داشتند و از فلزات زیورآلاتی زیبا و گران‌بها می‌ساختند. فلزات و سنگ‌های قیمتی در دستان ماهر جواهرساز به شکل زیبایی جلوه‌گر شده و در زیورآلات شخصی به کار گرفته می‌شود.

الماس و خواص و کاربردهای آن

الماس نوع کریستالی کربن شفاف و باکیفیت سنگ جواهر است و به‌عنوان سخت‌ترین ماده طبیعی روی زمین شناخته می‌شود.

الماس‌ها فقط به دلیل مقاومت و سختی که دارند محبوب نیستند بلکه شاخص انکسار (درخشانی) و نسبت تراکم انتشار نورشان باعث شده که خاص شوند.

رنگ‌های الماس

باوجوداینکه گونه‌های سفیدرنگ و بی‌رنگ الماس همیشه محبوب‌تر بوده‌اند، الماس‌های زرد و قهوه‌ای اخیراً توجه بیشتری را به خود جلب کرده‌اند.سایر رنگ‌های الماس شامل آبی، صورتی، قرمز، نارنجی و سیاه است. الماس قرمز کمیاب‌ترین سنگ‌های جواهر در جهان هستند.

رنگ الماس قرمز در عوض اینکه مانند بسیاری از سنگ‌های جواهر رنگی به دلیل وجود ناخالصی‌های شیمیایی باشد، نتیجه‌ی فرآیند تشکیل خود سنگ است.

جواهرات معاصر چه جواهراتی هستند؟

اصطلاحاتی ازجمله جواهرات باستانی، سنتی وجود دارند که تعریف دقیق‌تری از انواع جواهرات را ارائه می‌دهند که به‌راحتی توسط مجموعه‌داران، حرفه‌ای‌ها و شخصیت‌های برجسته‌ی این صنعت و البته مشتریان معنا می‌یابند. اصطلاح دیگری با عنوان «جواهرات معاصر» وجود دارند که با توجه به معنی لغوی آن باید جواهراتی باشند که « امروزه ساخته می‌شوند».

 جواهرات معاصر تنها جنبه‌ی تزیینی ندارند. درواقع راهبردی هنری و روشی خاص برای به‌کارگیری مهارت‌های سنتی و مدرن می‌باشد که به یک ایده مفهوم می‌بخشد، به معنای خودمانی‌تر رگی که مهارت‌های فردی را انتقال می‌دهد. این شکل از جواهر نه‌تنها بازتابی از فرهنگ زمان است، بلکه آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. درنتیجه، عوامل مختلفی از مادی‌ات تا زمینه‌های اجتماعی را در برمی‌گیرند تا محصول نهایی را ایجاد نمایند. درحالی‌که بسیاری از این قطعات بی‌بدیل هستند، جواهرات معاصر در جواهرات امروزی نیز خودنمایی می‌کنند.

دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که آن را نوعی عرف می‌داند. با تغییراتی که در دهه‌ی ۶۰ رخ داد، ساخت جواهر تنها به ساخت جواهرات قیمتی و سنگ‌ها محدود نمی‌شد. که درنتیجه دوره‌ای جدید به وجود آمد که انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به مواد داشته و طراحان را به متنوع و خلاق بودن تشویق می‌نمود.طراحان ترجیح می‌دادند که کار طراحی را خود به عهده گرفته و پیام خود را منتقل سازند و مشتری نیز بر اساس نام و پیام جواهر آن را خریداری نماید.

طراحی جواهرات

هنر طراحی جواهرات از برخی احساسات؛ تمایل به زیبایی، نیاز به پذیرش، نیاز به تحت تأثیر قرار دادن یا نشان دادن تعهد. الهام می‌گیرد. نیاز به بیان احترام، وفاداری یا یادآوری، طراحان طلا و جواهر را از ابتدای آفرینش این هنر، به رؤیاپردازی وا‌داشته است.

 هنرمندانی که مشغول طراحی جواهر بوده‌اند، نمادهای معنوی و مذهبی را برای نشان دادن ایمان ایجاد کرده‌اند. آن‌ها از طلا و جواهر جهت نمادی برای ازدواج و تعهد ابدی و همچنین جواهرات نمادی برای وفاداری به خانواده و سازمان‌ها استفاده می‌کنند. این طراحی‌ها جهت یادآوری خاطرات، یادآور عزیزان ازدست‌رفته، و البته، افزایش زیبایی به جواهر استفاده می‌شوند.

بنابراین به نظر می‌رسد که هر بحثی در خصوص طراحی جواهرات از الهام آغاز می‌شوند. انگیزه‌های اولیه برای طراحی طلا و جواهر در مورد تمرکز بر نیازها و تمایلات مخاطبان موردنظر می‌باشند. یکی دیگر از الهامات همگام شدن با جریان بازار و روند مد از طریق ساخت تم‌های مشهور روز می‌باشد. یکی دیگر از رویکردهای روحانی، روحیه‌ای است که هنرمندان رؤیاهای خود را از طریق طراحی بر روی مواد و سنگ‌های زینتی پیاده می‌کنند.

به‌طور خلاصه، طراح جواهرات باید به فردی که از کارها استفاده خواهد نمود و سبک زندگی و نیازهایش توجه کند، و یا به بهترین شکلی که می‌توان به سنگ‌های زینتی جلوه بخشید توجه کند، که البته این مورد مهم‌تر می‌باشد. درنهایت، طراحی جواهرات برای جلوه‌ی بیشتر یک بخش از جمعیت با سبکی خاص به کار می‌روند، و یا تنها در برجسته‌سازی جواهرات با مواد خاص به کار می‌روند.

هنگامی‌که موضوع، ارزش و مخاطب هدف؛ مشخص شدند، هنرمند می‌تواند کار خود را در محدودیت‌های اعمال‌شده آغاز نموده و استعدادها و تمایلات شخصی خود را به رخ بکشد. با انتخاب موضوع و انتخاب مواد اولیه، طراحی جواهر و بروز احساسات شخصی آسان‌تر خواهد بود.

طراحی جواهرات سنگ نشان

در طراحی جواهرات سنگ نشان، مهم‌ترین عامل تشخیص جواهر است. در اکثر مواقع، در طراحی جواهرات سنگ‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند، به این خاطر که سنگ‌ها کمیاب بوده، خاصیت‌های خاص و اندازه و اشکال غیرمعمولی دارند.

در خصوص سنگ‌های کمیاب، طراحان جواهر تمرکز خود را به سنگ‌ها معطوف می‌کنند. معمولاً هدف سادگی و درعین‌حال جلب‌توجه به‌سوی سنگ‌های زینتی اولیه می‌باشد.

هنگامی‌که با سنگ‌های نامتقارن غیرمعمول سروکار داریم، روند طراحی آسان‌تر خواهد بود. شکل غیرعرفانی سنگ جواهر اغلب سبک آن را تحت تأثیر قرار خواهد داد. شکل و اندازه‌ی سنگ اغلب نشان‌دهنده‌ی نشستن سنگ بر روی حلقه، گردن، مچ و یا سنجاق خواهند بود. بیشتر طراح‌ها بر این عقیده اشتراک نظر دارند که شکل بی‌قاعده‌ی سنگ بر روی شکل نهایی جواهر تأثیر خواهد نهاد و البته هنرمند حالت آن را مشخص می‌کند.