درباره دلند

blank
5/5
blank

باغ گرد معلق

اگر به دنبال یک گل خاص و هدیه‌ای به‌یادماندنی هستید؛ کوکداما می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. کوکداما یک باغ گرد فوق العادست!

کوکداما یا باغ معلق، کلمه‌ای باریشه ژاپنی است که از دو کلمه کوک به معنای خزه و داما به معنای خاک تشکیل‌شده است. کوکداما یا توپ خزه، توده‌ای از خاک پوشیده شده توسط خزه است و داخل آن گیاهان زینتی کشت داده می‌شوند.

کوکداما درواقع هنر ژاپنی‌ها در پرورش گیاهان زینتی است. در این هنر، گیاهان را به‌صورت معلق، توسط رشته‌ای آویزان از سقف یا بر روی یک سطح تزیینی، پرورش می‌دهند. به‌کارگیری این هنر منجر به ایجاد یک باغ کوچک گرد که با رشته‌های کنف پوشیده شده، می‌گردد.

کوکداما (Kokedama) یا توپ خزه‌ درواقع نوعی بونسای تغییر شکل یافته است که تاریخچه کوکداما و ساخت آن به قرن هفدهم میلادی و کشور ژاپن برمی‌گردد. “کوکه” در زبان ژاپنی به معنای خزه و “داما” به معنای توپ است. ژاپنی‌ها با پوشاندن ریشه‌ی گیاهان مناسب کوکداما با گِل مخصوص و خزه و بستن نخ به دور آن، گلدان کروی شکل یا کوکداما می‌سازند. ظاهر این گلدان طبیعی، جالب و متفاوت است و می‌توانید با استفاده از آن، جلوه‌ی تازه‌ای به منزلتان بدهید. همچنین می‌توانید با آویزان کردن چند کوکداما در گوشه‌ای از خانه یک باغ معلق ژاپنی برای خودتان درست کنید.

شکل اولیه‌ی کوکداما درخت بونسای کوچکی است که در کاسه‌ای دست‌ساز و ساده قرار دارد و ایده‌ی اصلی آن به مکتب ژاپنی زیبایی‌شناسی به نام وابی‌سابی (Wabi Sabi) برمی‌گردد که به کامل نبودن طبیعت و زیبایی طبیعی آن اشاره می‌کند. ویژگی‌های اصلی مکتب وابی سابی، سادگی، زمینی بودن، نامرتبی و معمولی بودن است. کوکداما درواقع بازتابی از اصول “وابی سابی” است و تأکید زیادی بر نشان دادن زیبایی گیاه دارد تا گلدان. برای همین کوکداما گلدان ندارد.

در زمان قدیم قسمتی از ریشه‌ی بونسای را از خاک بیرون می‌گذاشتند تا بخشی از زیبایی ریشه‌ها را هم نشان دهند. باگذشت زمان خزه هم به روی ریشه‌ها اضافه شد و به‌جای استفاده از درختان کوچک، از گیاهان خانگی و بوته‌ها استفاده شد و کم‌کم به گیاه کوکداما تبدیل شد.

امروزه بسیاری از مردم از کوکداما به دلیل شکل متفاوتش و اشغال نکردن فضای زیاد استقبال زیادی کرده‌اند.

کوکداما را می‌توانید در صفحات تخت سنگی (مانند بشقاب) یا کاسه‌هایی با ارتفاع کم، ظرف‌های تزیینی یا یک بشقاب کوچک زیبا بگذارید یا اگر جایی برای گذاشتن آن ندارید، می‌توانید آن را به‌راحتی آویزان کنید. که زیبایی خاصی را ایجاد می‌کند.

برای کوکداما می‌توانید تقریباً همه نوع گیاه از ارکیده گرفته تا گیاهان دارویی و آپارتمانی را استفاده کنید. در رابطه با گیاهان مناسب توصیه می‌کنیم با توجه به کمتر بودن رطوبت ایران نسبت به کشور ژاپن، گیاهی با شرایط محیطی منزلتان هماهنگ باشد را برای کوکداما انتخاب کنید که نیازهایشان مطابق با شرایط نوری، میزان رطوبت و دمای خانه‌تان باشد تا ماندگاری بیشتری داشته باشند.گیاهانی مثل پتوس(Pothos)، برگ‌انجیری (Philodendron)، اسپاتی فیلوم (PeaceLily)، قاشقی ( Radiator plants)، برگ‌انجیری (Swiss cheese plant) و دراسنا (Dracaena) برای کوکداماهای خانگی بسیار مناسب‌اند. ما در گُل سِتان گیاهان مناسب برای آب‌وهوای ایران را انتخاب می‌کنیم که نسبت به آب‌وهوای ایران مقاوم‌تر هست. گیاهانی مثل پتوس(Pothos)، برگ‌انجیری (Philodendron)، اسپاتی فیلوم (PeaceLily)، قاشقی ( Radiator plants)، برگ‌انجیری (Swiss cheese plant) و دراسنا (Dracaena) برای کوکداماهای خانگی بسیار مناسب‌اند.

ما در گالری دلند گیاهان مناسب برای آب‌وهوای ایران را انتخاب می‌کنیم که نسبت به آب‌وهوای ایران مقاوم‌تر هست.

مشتریان عزیز می‌توانند با دنبال نمودن گالری دلند در شبکه اجتماعی اینستاگرام به آدرس : https://www.instagram.com/deland_gallery/ از اخبار و تنوع گیاهان با گلدان‌های کوکداما، گلدان‌های معمولی ، انواع زیرسیگاری‌ها و… اطلاع یافته و همچنین کلیه اجناس این گالری را از طریق دایرکت به‌آسانی خریداری نموده و در محل موردنظر در سراسر ایران تحویل بگیرند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin