تخفیف ها و جدیدترین محصولات مراکز خرید و مجتمع های تجاری کشور

تخفیف ها و جدیدترین محصولات مراکز خرید و مجتمع های تجاری کشور

همه چیز در مورد فودکورت مجتمع های تجاری

5/5

فود کورت ها و مجتمع‌های تجاری

طی سال‌های اخیر مجتمع‌های تجاری متعددی در شهرهای بزرگ احداث‌شده است. در این مجتمع‌ها معمولاً یک فضای متمرکز برای رستوران‌ها، فست فودها و در برخی مواقع کافی‌شاپ‌ها لحاظ می‌شود. نام انگلیسی این فضا Food Count است که در برخی موارد همین کلمه به‌صورت فارسی بر روی تابلوها نوشته می‌شود. معادل فارسی این کلمه هرچه که باشد، هنوز به‌طور کامل جا نیفتاده و همه آن را به یک نام خطاب نمی‌کنند. (ظاهراً فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل سرای غذا را برای این کلمه تعیین کرده است). در چنین فضاهایی معمولاً غرفه‌های متعددی دورتادور یک سالن بزرگ وجود دارد. در هر یک از این غرفه‌ها، یک رستوران یا فست فود مستقرشده و غذای خودش را عرضه می‌کند. در وسط سالن نیز میز و صندلی‌های متحدالشکلی قرار دارند که افراد پس از دریافت غذای خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

فودکورت (food court) گونه نسبتاً جدیدی از رستوران‌ها و کافه‌هاست که در مراکز خرید، فرودگاه‌ها و دیگر ساختمان‌های بزرگ وجود دارد و در آن‌ها معمولاً غذاهای حاضری و فست‌فود فروخته می‌شود.

درواقع فودکورت ها شباهت زیادی به کافه‌تریاها دارند. تنوع غذاهای فودکورت ها به‌اندازه‌ای هست که بتواند ذائقه‌های گوناگون را پاسخگو باشد.

دریافت غذا در این محیط‌ها حالتی شبیه به سلف‌سرویس دارد. یعنی غذای هر فرد در داخل سینی در روی کانتر همان اغذیه‌فروشی به وی تحویل می‌شود. کارد، چنگال، قاشق، نمک، فلفل، نی و دستمال‌کاغذی نیز در بسته‌های بزرگ یا تک نفره بر روی کانتر قرار داده‌شده و هر کس بسته به نوع غذا و نیاز خود، از آن‌ها بر خواهد داشت. بنابراین نحوه خدمات‌دهی در این مکان‌ها، با یک رستوران معمولی کاملاً متفاوت است. هر فرد در جلوی پیشخوان غذا را سفارش داده، پولش را می‌پردازد. سپس بلافاصله یا با تأخیر غذایش را تحویل گرفته و به دنبال جای نشستن می‌گردد. پس نه از گارسون خبری هست و نه از سرو غذا.

هدف از ایجاد فودکورت ها تسهیل و تسریع در امور تهیه و سرو غذاست. اگرچه در ایران برخی از این فودکورت ها مجهزتر از رستوران‌های بزرگ هستند.

اما نکته بسیار مهمی که ازنظرها پنهان می‌ماند، پس از پایان داستان است. وقتی غذا میل شد و همه‌چیز به‌صورت زباله و یا دست‌خورده روی میز باقی ماند، تکلیف موضوع چیست؟

خواستگاه چنین فضاهای رستورانی و فست فودی، کشورهای غربی است. در این کشورها برای چنین فضاهایی قواعدی وضع‌شده که همه آن را رعایت می‌کنند. بدین‌صورت که در این فضاها هر فرد علاوه بر مسئولیت گرفتن غذا و پیدا کردن میز خالی، در پایان کار، معمولاً دور ریختن زباله‌ها و پسماندها و بازگرداندن سینی غذا به محل مشخص‌شده را خود بر عهده دارد.

تعداد محدودی نیروی خدماتی در این محیط وجود دارند که تنها کارشان دستمال کردن و یا ضدعفونی کردن میزها با مواد پاک‌کننده است. اما حضور آن‌ها در محل به‌هیچ‌عنوان به معنی آن نیست که فرد می‌تواند پس از پایان غذا، بلند شده و میز غذا را ترک نماید. هر فرد می‌بایست تمام مواد و اقلام را که خود به روی میز آورده به‌طور کامل بردارد و تا حد ممکن محلی که از آن استفاده کرده است را به حالت اول بازگرداند. نیازی به دستمال کردن میز نیست. اما اگر در حین صرف مواد غذایی، بر روی میز خرده نان، دستمال و غیره ریخته شده، وظیفه اوست که در پایان آن‌ها را با همان دستمال‌کاغذی‌های معمولی پاک کند و به داخل سینی خودش بریزد.

در همه این فضاها سطل‌های زباله بزرگی در چندین نقطه تعبیه‌شده است. در خیلی موارد این سطل‌ها برحسب نوع زباله تفکیک‌شده است. زباله‌های خشک، زباله‌های تر (نظیر نوشابه یا آب نیمه خورده) و زباله‌های غذایی (مثل تکه پیتزا، مرغ سوخاری یا ساندویچ اضافی). پس حین تخلیه زباله در داخل سطل‌ها باید به این مورد هم توجه داشت. معمولاً در کنار یا بالای این سطل‌ها فضایی وجود دارد که سینی‌های غذا را در آن قرار می‌دهند. بنابراین فرض بر آن است که همه مشتری‌ها از این قاعده پیروی کرده و یک محیط عمومی را برای خود و همه استفاده‌کنندگان در شرایط مناسبی نگهداری می‌کنند.

نگاهی بر تاریخچه فودکورت

نخستین فودکورت در مارس سال ۱۹۷۴ در مرکز خرید پاراموس پارک در نیوجرسی افتتاح شد. البته قبل از آن تلاش ناموفقی در سال ۱۹۷۱ در این زمینه صورت گرفته بود بااین‌حال فودکورت نیوجرسی نخستین تجربه موفق این کافه‌ها بود. هدف از ایجاد این فودکورت این بود که افرادی که برای خرید مراجعه کرده بودند بتوانند همان‌جا یک غذای سریع و مختصر بخورند و به ادامه خریدشان بپردازند. استقبال از این فودکورت سبب شد افراد دیگری درصدد ایجاد آن در نقاط گوناگون برآیند. در آغاز مواد غذایی در فود کورت‌ها در ظروف پلاستیکی سرو می‌شد و معمولاً با کارد و چنگال یک‌بارمصرف خورده می‌شد.

فودکورت در ایران

واژه‌ی فودکورت که از ترکیب دو واژه‌ی Food   به معنای غذا و واژه‌ی فود کورت Court  به معنای صحن یا محوطه تشکیل‌شده است درواقع به محوطه‌ای جهت ارائه خدمات و انواع سرویس‌های غذایی اطلاق می‌شود .

در ایران نیز چند سالی است که فودکورت‌ها راه‌اندازی شده‌اند. فودکورت‌های برج میلاد، فودکورت باشگاه انقلاب، نگین ظفر، علاءالدین، مگامال، فودکورت کیش، فود کورت هایپر استار، فود کورت راه چوبی و … جزو معروف‌ترین فودکورت‌های ایران هستند. در مجتمع تجاری سیتی سنتر اصفهان و اکثر  مجتمع‌های تجاری نیز فودکورت های  بزرگ و مجهزی افتتاح‌شده‌اند.

 تجهیزات فودکورت

هر فودکورت از تعدادی غرفه تشکیل‌شده است که هر غرفه یک پیشخوان و یا یک کانتر فروش Counter منحصر به خود ، جهت سفارش از آن غرفه را دارد که وعده‌ی غذایی در این پیشخوان یا کانتر سفارش داده می‌شود و بعد از سفارش به محوطه سالن غذاخوری انتقال داده می‌شود همچنین غذای سفارش داده‌شده مشتری ممکن است به بیرون نیز ارسال گردد که قاعدتاً بسته‌بندی و ارسال می‌گردد. فودکورت ها ممکن است فروشگاه‌هایی جهت فروش مواد غذایی آماده ، برای مشتری‌هایی که قصد دارند غذای خود را سفارش داده و به منزل ببرند و گرم کرده و میل کنند ، نیز داشته باشند. فودکورت ها ممکن است انواع خدمات غذایی را ارائه بدهند و بتوانند انواع ذائقه‌ها را ساپورت کنند .

انواع برندهای غذایی و فروشندگان غذایی ( برگر Burger ، مرغ سوخاری Fried Chicken ، پیتزا Pizza ، غذاهای ایتالیایی Italian Foods ، غذاهای عربی و ترک Arabic & Turkish Food ، کباب خانه Kebab House ، غذای سالم Healthy Food ، استیک Steak ، غذای ایرانی Iranian Food ، بستنی Ice Cream، آبمیوه Juice Bar ، رستوران‌های سنتی ، سالاد بارها Salad Bar ، کافه‌ها Café یا Café bar، کافی‌شاپ‌ها Coffee Shop ، چایخانه Tea House یا Tea bar و … ) می‌توانند غرفه‌های منحصر به خود را در یک فودکورت داشته باشند.

در کشورهای مختلف ممکن است فودکورت ، یک مرکز خودمحور باشد و وابستگی خاصی به یک مرکز خرید و یا یک مال تجاری نداشته باشد ،همچنین در مراکز آموزشی نظیر دانشگاه‌ها و یا دبیرستان‌ها نیز کافه‌تریاها و یا سلف‌سرویس‌ها در حال جایگزین شدن با فودکورت ها می‌باشند که باعث شده در این مراکز فودکورت ها خودمحور و مستقل از یک فروشگاه یا مرکز خرید تجاری قلمداد شوند.